
Hej Brevkasse
Min kone og jeg skal desværre skilles. Vi ejer et hus i fællesskab, og jeg ønsker at overtage huset. Hvordan gør vi det? Og skal vi gøre det før eller efter, vi er blevet skilt?
Med venlig hilsen
Bo
Kære Bo
Tak for dit spørgsmål.
I forbindelse med en skilsmisse opstår ofte spørgsmålet om, hvorvidt én af ægtefællerne kan overtage den hidtil fælles ejendom. Der er en række praktiske forhold, som først skal afklares.
I skal være enige om prisen på ejendommen. Volder det vanskeligheder, er det sædvanlig praksis, at I hver især vælger en ejendomsmægler til at vurdere ejendommen. Herefter benyttes gennemsnittet af de to vurderinger som overdragelsessum. Overdragelsessummen for ejendommen udgør halvdelen af vurderingen, da du allerede ejer den anden halvdel.
Er der gæld i ejendommen, skal der aftales gældsovertagelse med banken/kreditforeningen.
Når I kender overdragelsessummen, forholdene ved gældsovertagelsen samt overtagelsesdagen for ejendommen, skal der udarbejdes en overdragelseserklæring, og der skal tinglyses et skøde, som I begge skal underskrive. Det foregår næsten på samme måde, som hvis I solgte ejendommen til tredjemand.
Forskellen er, at der i en handel mellem tidligere ægtefæller som udgangspunkt ikke udarbejdes tilstandsrapport og elinstallationsrapport, ligesom der heller ikke tegnes ejerskifteforsikring. Den ægtefælle, som overtager ejendommen, har nemlig allerede kendskab til ejendommens tilstand, mangler og fejl m.v., og derfor kan der ikke tegnes ejerskifteforsikring. En udgift til tilstandsrapport og elinstallationsrapport vil derfor være overflødig.
Udover ejendommen kan der være øvrige ejendele, herunder bil, konti m.v., som I skal forholde jer til, hvordan I deler mellem jer. Alt dette – herunder forhold ved din overtagelse af ejendommen – bør skrives ned i en såkaldt bodelingsoverenskomst.
Skilsmissebevillingen fra Familieretshuset bør være udstedt, før overdragelsen af ejendommen finder sted, idet I da kan spare tinglysningsafgiften på 0,6 % af købesummen til staten. Ved at forevise separations-/skilsmissebevilling kan I nøjes med at betale grundgebyret.
Såfremt I har brug for bistand i forbindelse med overdragelse af ejendom samt udarbejdelse af bodelingsoverenskomst, vil jeg anbefale jer at kontakte en advokat.
Jeg håber, du fik svar på dit spørgsmål.
Med venlig hilsen
Advokathuset Muurholm